Każdy swój dzień zaczynasz i kończysz z komputerem? Chcesz być stale on-line? Zobacz, jakie powoduje to problemy. W związku z rozwojem technologii teleinformatycznych i powszechnym dostępem do Internetu rozwija się uzależnienie od komputera i Internetu, zwane także siecioholizmem lub ZUI- zespołem uzależnienia od Internetu. Polega na wielogodzinnym spędzaniu czasu w cyberprzestrzeni. Szacuje się, że co piąty użytkownik komputera może wpaść w takie uzależnienie. Psycholog dr Kimberly Young z University of Pittsburgh w USA wyróżniła następujące podgrupy uzależnienia związanego z komputerem Internetem:
-
Erotomania internetowa- polegająca głównie na oglądaniu filmów i zdjęć z materiałami pornograficznymi lub rozmowach na czatach o tematyce seksualnej.
-
Socjomania internetowa- uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych; osoba nawiązuje nowe kontakty tylko i wyłącznie przez sieć, zastępuje jej to relacje z rodziną i przyjaciółmi.
-
Uzależnienie od sieci- jest ono bardzo podobne do uzależnienia od komputera, lecz polega na przebywaniu w sieci; osoby uzależnione są cały czas zalogowane do sieci i obserwują, co się tam dzieje.
-
Przeciążenie informacyjne- występuje przy natłoku informacji, np. przebywanie w wielu pokojach rozmów jednocześnie lub udział w wielu grupach dyskusyjnych.
-
Uzależnienie od komputera- osoba nie musi przebywać w Internecie, wystarcz, że spędza czas przy komputerze; nie jest dla niej ważne, co przy nim robi.
Jak rozpoznać uzależnienie?
-
Psychiatra i terapeuta uzależnień Bogdan Woronowicz zaproponował, aby o uzależnieniu od Internetu mówić wtedy, gdy w ciągu ostatniego roku stwierdzono obecność co najmniej trzech spośród poniższych objawów:
-
Silna potrzeba lub poczucie przymusu korzystania z Internetu.
-
Trudności w powstrzymaniu się od korzystania z Internetu i brak kontroli nad ilością czasu spędzanego w sieci.
-
Przy próbach przerwania lub ograniczenia korzystania z Internetu występowanie niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia i ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do komputera.
-
Spędzanie coraz większej ilości czasu w Internecie w celu uzyskania zadowolenia czy dobrego samopoczucia.
-
Postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub dotychczasowych zainteresowań na rzecz Internetu.
-
Korzystanie z Internetu pomimo różnych szkodliwych jego następstw.
Terapia dla uzależnionych od komputera i Internetu.
Podstawowym problemem jest przekonanie osoby uzależnionej do podjęcia decyzji o leczeniu.
Utrudnia to fakt, że komputer i Internet są dziś w powszechnym użyciu, a osoby zaznajomione z nim postrzegane są jako nowoczesne. Celem terapii będzie wiec przede wszystkim zmiana sposobu korzystania z komputera. Jeśli potrzebujesz pomocy, zwróć się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub do najbliższych poradni terapii uzależnień.
NADUŻYWANIE INTERNETU
NADUŻYWANIE INTERNETU
inne media telefon
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nowy Świat - psychoterapia, leczenie uzależnienia od alkoholu, hazardu, internetu.
Fachowa, przygotowana, doświadczona kadra psychoterapeutów i lekarzy.
UZALEŻNIENIE OD MEDIÓW
Spędzasz zbyt dużo czasu przed telewizorem? A może stale oglądasz wiadomości, bo chcesz być na bieżąco? To może być uzależnienie.
Czym jest uzależnienie od mediów?
Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu przed telewizorem albo jesteś uzależniony od przekazywanych treści (np. wiadomości w radiu, Internecie, gazetach lub od sieci telewizyjnych), to może występuje u Ciebie uzależnienie od mass mediów (zwane także mediaholizmem).
Chociaż z chwilą pojawienia się i upowszechnienia się Internetu wieszczono śmierć telewizji, nic takiego się nie stało. Przeciwnie- przed coraz nowocześniejszymi i większymi telewizorami spędzamy coraz więcej czasu. Czy wiesz, że:
-
Statystyczny Polak spędza przed telewizorem średnio cztery godziny dziennie?
-
Szacuje się, że co 10. Polak spędza przed telewizorem ponad 8 godzin dziennie?
Spędzamy przed telewizorem coraz więcej czasu, bo oferuje się nam wciąż nowe produkty. Sieci kablowe i platformy cyfrowe proponują nam za pośrednictwem telewizora już nie tylko dostęp do programów, lecz także multimedialne serwisy informacyjne i gry czy też dają możliwość wypożyczenia filmów bez ruszania się z domu. Dzięki technologii VoD możemy o dowolnej porze, bez oglądania się na telewizyjną ramówkę, obejrzeć interesujący nas program.
Wciąż rośnie popularność telewizyjnych kanałów informacyjnych, które nie mając klasycznej ramówki, dostarczają widzom ciągle nowych treści przez 24 godziny na dobę.
Uzależnienie nowego typu
Fakt spędzania zbyt dużej ilości wolnego czasu przed telewizorem może być niebezpieczny szczególnie dla dzieci i młodzieży. Wybieranie wypoczynku przed telewizorem wpływa na obniżenie ich aktywności fizycznej.
Uzależnienie od mediów jednego z domowników może być zagrożeniem dla jakości życia rodzinnego. Warto zastanowić się, jak używamy telewizora. Jeżeli:
-
Telewizor w domu jest stale wyłączony
-
Życie rodzinne reguluje układ programów (np. ,, jemy obiad teraz, bo za chwilę jest mój serial’’)
-
Jeden z domowników narzuca innym oglądanie takich, a nie innych programów.
-
Dochodzi do awantur, jeśli nie można włączyć telewizora
-
Jeden z domowników ma ,, wyłączność’’ na dysponowanie pilotem od telewizora i często z nim zasypia.
- to z pewnością niewłaściwy sposób używania telewizora może być źródłem poważnego problemu.
Podobnie jak w przypadku każdego innego uzależnienia osoby mające problem
z uzależnieniem od mediów rzadko zdają sobie z niego sprawę. Uzależnienie od mediów, zaliczane do kategorii tzw. nowych uzależnień, to uzależnienie typu behawioralnego, czyli nie związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności ( a więc także oglądania telewizji) przynosi nam wymierne szkody w innych dziedzinach życia. Z powodu zbyt dużej ilości czasu spędzanego przed telewizorem możemy zaniedbywać inne ważne obowiązki, pogarszać relacje rodzinne czy unikać aktywności fizycznej.
UZALEŻNIENIE OD TELEFONU
Czujesz niepokój, gdy nie masz ze sobą telefonu? A może ciągle wysyłasz SMS-y? Sprawdź czy nie uzależniłeś się od swojej komórki.
Do czego służy Twoja komórka?
Telefon komórkowy ułatwia życie i sprawia, że komunikacja między ludźmi może być prostsza i szybsza. Coraz częściej telefon stanowi bardzo ważne źródło rozrywki, pomaga nam w utrzymywaniu kontaktów, a posiadanie modnego i drogiego aparatu zaczyna stawać się wyznacznikiem pozycji towarzyskiej. Może być jednak także źródłem uzależnienia.
Czy wracasz do domu, jeśli zdarza Ci się zapomnieć telefonu? Odczuwasz niepokój, jeśli jesteś poza zasięgiem sieci? Złościsz się , gdy wyczerpuje się bateria w aparacie? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, być może używanie telefonu komórkowego staje się dla Ciebie problemem.
oprac. na podstawie materiałów Krakowskiej Akademii Profilaktyki.